Integrace Nymburska od 26. 3. 2017

Naposledy aktualizováno: 28. 02. 2017 | Publikováno: 09. 02. 2017 | Tisk

K termínu 26. 3. 2017 dojde k rozšíření Pražské integrované dopravy na Nymbursku, konkrétně do oblasti mezi Poděbrady, Nymburkem, Vlkavou, Pečkami, Sadskou, Milovicemi a Lysou nad Labem. Nová linka PID vyjede také přes Loučeň do Seletic. Zavedeno bude 7 nových autobusových linek PID a rozšířen bude provoz 4 stávajících linek PID. Ty nahradí 14 stávajících linek Středočeské integrované dopravy včetně městské dopravy v Nymburce. Nově bude do systému PID zapojeno město Nymburk, rozšíří se také počet integrovaných linek v Poděbradech. Zcela nově se do systému PID zapojí dalších 21 obcí Středočeského kraje. Rozšířena bude platnost jízdenek PID na železnici v této oblasti, a to včetně rychlíků na trase Praha – Poděbrady. Nová oblast PID se bude nacházet v tarifních pásmech 4, 5, 6 a 7. Dopravcem nových linek PID budou Okresní autobusová doprava Kolín a ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY.

Změny linek Schémata Jízdné Příklady Kontakty
Mapa linek v oblasti

Mapa linek v oblasti

Zjednodušené schéma linek v oblasti

Zjednodušené schéma linek v oblasti

Mapa linek v Nymburce

Mapa linek v Nymburce

Zjednodušené schéma linek v Nymburce

Zjednodušené schéma linek v Nymburce

Tabulka cen jízdného v oblasti

Tarif Pražské integrované dopravy je pásmový a časový. Zastávky na linkách jsou zařazeny do tarifních pásem, cestující potřebuje jízdenku, která platí v dostatečném počtu pásem a po dostatečně dlouhé časové období. Všechny jízdenky jsou přestupní, omezené pouze svou časovou a pásmovou platností. To znamená, že na jednu jízdenku je možné dojet třeba až do centra Prahy. Jízdenku lze zakoupit mimo jiné u řidiče při nástupu do autobusu. Typické ceny v nových relacích shrnuje také přehledná tabulka.

Tarifní poznámka: Na autobusových linkách PID na území města Nymburk zůstane zachován také místní tarif MHD Nymburk (plnocenné jízdné 10 Kč, zvýhodněné 5 Kč).

Předplatné jízdné PID

Pro častější cestování se vyplatí pořízení předplatného jízdného. Cestující si zakoupí předplatné na zvolená pásma, a to buď na 30 dnů, nebo na 90 dnů. Předplatní jízdenka pak platí na všech linkách PID ve zvolených pásmech.

Kde zakoupit předplatné jízdné PID

Pro možnost využít předplatné jízdné je potřeba mít vystavenu Průkazku PID. Tu lze zařídit na počkání v Praze na prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy. Alternativně je možné vyplněnou žádost se všemi náležitostmi odevzdat v informační kanceláři OAD Kolín v Nymburce (Dopravní 1717/32), odkud jsou tyto žádosti pravidelně sváženy do Prahy. S sebou musíte vzít průkaz totožnosti (u dětí rodný list) a pasovou fotografii.

Časové jízdenky (kupóny) k průkazce PID lze pak zakoupit na prodejních místech v metru. Vydávají se též na pokladnách ČD např. v Poděbradech, Nymburce, Lysé nad Labem, Sadské, Kostomlatech nad Labem a Milovicích.

Příklad 1: Trasa Poděbrady – Nymburk – Praha

V současné době jezdí v trase Praha, Černý Most – Mochov – Sadská – Poděbrady autobusová linka PID 398, ostatní autobusové linky, ani linky vlaků, integrovány nejsou. Celá trasa trvá 60 minut, což znamená, že cesta ze středu Prahy do Poděbrad touto linkou zabere přibližně hodinu a půl. Nově bude možné v rámci PID využít i vlaky, a to jak osobní, tak rychlíky nově integrované linky R10. Ta zvládne spojení na pražské hlavní nádraží z Poděbrad za 54 minut a z Nymburka za 46 minut.

Aktuálně se dojednává možnost nákupu i označení jízdenek PID pro jednotlivou jízdu ve stanicích Nymburk hl. n. a Poděbrady. Pokud bude toto umožněno, s jízdenkou PID bude jednorázová cesta z Nymburka do Prahy včetně pražské MHD i návazných autobusů v Nymburce stát 68 Kč; při vlastnictví předplatního kuponu pro Prahu jen 40 Kč. Jednorázová jízdenka PID z Poděbrad až do centra Prahy bude stát 76 Kč, s předplatním kuponem pro Prahu jen 46 Kč. Dále je možné si v pokladně na nádraží zakoupit 24hodinovou celosíťovou jízdenku PID za 160 Kč. Tato jízdenka pak platí jak ve vlaku do Prahy (případně i zpět), tak v pražské MHD i v návazných autobusech PID v Nymburce či v Poděbradech. Důležité upozornění pro ty, kteří budou chtít kombinovat v rychlících do Prahy jízdné ČD s předplatním kuponem pro pražskou MHD: jízdenku ČD si bude nutné koupit až do první stanice na území Prahy, tedy do Prahy-Vysočan.

Obyvatelům Nymburka a Poděbrad, kteří do Prahy jezdí častěji, se nově naskýtá možnost pořízení výhodného předplatného. Měsíční předplatné pro cestování mezi Nymburkem a Prahou (včetně MHD v obou městech) vyjde na 1680 Kč, mezi Prahou a Poděbrady, které jsou o pásmo dále, je to 1900 Kč. Ještě výhodnější cenu lze získat při nákupu tříměsíční jízdenky, na Prahu lze zakoupit i jízdenku roční.

Příklad 2: Trasa Sadská – Nymburk

Autobus

V současné době jezdí v trase Sadská – Nymburk linka SID H41, která bude nahrazena prodlouženou linkou 443. Celá tato trasa je v pásmu 5, cena jízdenky se tedy odvíjí od časové délky cesty. Trasa Sadská – Nymburk hl. n. trvá přibližně 25 minut, na což je potřeba jízdenka za 18 Kč. Pro kratší trasy do 15 minut stačí jízdenka za 12 Kč. Při přestupu na další linky PID se vyplatí i dražší jízdenka, která pásmově a časově pokryje i zbytek cesty.

Vlak

Trasu Sadská – Nymburk bude možné realizovat též vlakem. Cesta trvá 17 minut a stejně jako u autobusu je celá trasa v pásmu 5. Cena jednotlivé jízdenky PID je 18 Kč a půjde s ní přestoupit i na návazné autobusové linky PID v Nymburce a dovézt se tak v rámci její 30minutové platnosti i do částí Nymburska, kam vlak nejezdí.

Máte-li jakékoliv dotazy k tarifu PID, jízdenkám PID nebo linkovému vedení, neváhejte se na nás obrátit. K dispozici jsou následující komunikační kanály:

Pro krátké dotazy je vhodnější využít sociální sítě, pro oficiální podněty pak kontaktní formulář.

Věříme, že budete spokojeni.

ROPID